PL EN

the new lessers

THE NEW LESSERS

Agata Ślazyk & Antek Krupa

to duet, który Agata współtworzy z blesmenem i dziennikarzem Antkiem Krupą.


Nazwa zespołu nawiązuje do pierwszego zespołu Antka "The Lessers" działającego w latach 60-tych. W zespole tym grał m.in legendarny krakowski muzyk Zbigniew Seifert. Zespół "The New Lessers" wykonuje covery angielskich zespołów blues-rockowych końca lat 60-tych takich jak Traffic, Jethro Tull, Free, fragmenty spektaklu poetycko muzycznego "Amela - blues o rozwianych włosach na wietrze" autorstwa Antka Krupy i Jarka Śmietany oraz autorskie songi Agaty.Antek Krupa
Od prawie 40 lat Antoni Krupa związany jest z Radiem Kraków. Jego ciepły głos z charakterystycznym "r" od lat wprowadza słuchaczy w dobry nastrój i meandry muzyki… Ostatnio obchodził piękne, okrągłe urodziny. I choć sam mówi o sobie, że jest starym zdartym bluesmanem, to Antek Krupa jest jedną z najbarwniejszych postaci krakowskiego dziennikarstwa i jedną z nielicznych prawdziwych osobowości - nie tylko radiowych. Jest bywalcem muzycznych festiwali, skarbnicą wiedzy o jazzie i bluesie, właścicielem ogromnej kolekcji płyt winylowych i miłośnikiem oryginalnych kapeluszy. Jako muzyk grał m.in. z Markiem Grechutą i Jazz Band Ball Orchestra.

Kiedy Antek usłyszał po raz pierwszy Agatę powiedział: WOW !!! To pierwsza rockmanka Piwnicy Pod Baranami. Od tego momentu ta opinia funkcjonuje w środowisku artystycznym Krakowa. 

 

Recenzja minialbumu (EPki) pt.“Morning” zapowiadającejgo płytę duetu:

New Lessers to projekt Antoniego Krupy który współtworzy z Agatą Ślazyk. Zamysłem twórców jest przedstawienie współczesnemu słuchaczowi muzyki złotej ery Woodstock. Epka którą mam w rękach zawiera trzy utwory audio i bonus wideo z koncertowym wykonaniem tradycyjnej pieśni John Barleycom ( wersja studyjna otwiera w/w EP) . Duet z gościnnym udziałem Jorgosa Skoliasa śpiew i Stefana Blaszyńskiego flet w sposób nader wysmakowany przedstawia własne, folkujące interpretacje: John Barleycom, Morning Sad Morning oraz Lonely Avenue. Fantastyczne wyczucie stylu oraz pełne polotu wykonanie robi apetyt na pełnowymiarowy album. Agata Ślazyk jest rewelacyjną gitarzystką a jej znakomity głos świetnie współbrzmi z przydymionym wokalem Krupy. Ta płytka ma niebywały urok, czyste piękno zawarte w dźwiękach. Gorąco polecam.      Robert Lenert „Twój Blues”

 

Koncert The New Lessers - relacja z XIII Galicja Blues Festival , 2016

„Po zakończeniu wykonań konkursowych przyszedł czas na gwiazdy wieczoru. Jako pierwszy na scenie pojawił się duet wokalno-gitarowy The New Lessers. W pięknym, poetyckim recitalu zaprezentowali się z chropowatym, acz przyjemnym głosem Antoni Krupa oraz obdarzona aksamitną barwą, śpiewająca prosto z serca Agata Ślazyk.”

http://www.rckp.krosno.pl

Koncert The New Lessers – Radio Kraków

(... ) nieustraszony i waleczny promotor dobrej muzyki, redaktor Antoni Krupa, wystąpił (…) ze swoim duetem The New Lessers, w którym występuje wespół z przecudnej urody i jeszcze większego talentu pieśniarką, akompaniującą sobie na gitarze Agatą Ślazyk, artystką Piwnicy Pod Baranami."   Sobiesław Pawlikowski „TopGuitar”

http://topguitar.pl/imprezy/lukasz-gorczyca-feat-jack-moore-koncert-w-radio-krakow/